Віце – прем’єр – міністр України – Міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко описав стан пенсійної системи в Україні, дефіцит бюджету Пенсійного фонду (у 2009 році – 30 млрд. грн., у 2010 р. – 26,6 млрд. грн., а на 2011 р. передбачається приблизно 20 млрд. грн.), високі розміри внесків (до Пенсійного фонду – 35%, до всіх фондів соціального страхування – в середньому 41,2%), "загрозливі демографічні тенденції" (на кінець 2010 р. було 14,4 млн. платників внесків та 13,7 млн. пенсіонерів), відсутність соціальної справедливості як щодо пенсій чоловіків та жінок (середній розмір пенсії у чоловіків 1327 грн., а у жінок – 872 грн.), так і пенсій, що призначаються за окремими законами.
Він визначив пріоритетні завдання:
- збільшити чисельність платників внесків через "важіль легалізації заробітної плати і легалізації робочого місця";
- зменшити навантаження на фонд заробітної плати для роботодавців;
- удосконалити трудове законодавство щодо гнучкішого визначення тимчасової роботи й роботи за договором;
- запровадити другий рівень пенсійної системи, яка стимулює легалізацію та зацікавлює кожного, щоб він сам перевіряв свої рахунки і дивився, що він платить і що він отримає врешті-решт, виходячи на пенсію;
- поширювати соціальну рекламу, яка повинна підштовхнути роботодавців передусім до того, щоб вони чітко знали: не заплатили легальну заробітну плату – це не доотримав пенсіонер.
Люди абсолютно справедливо вимагають від влади поліпшення пенсійного забезпечення. Тож пенсійна реформа проводиться заради людей, заради поліпшення їхнього пенсійного забезпечення, заради забезпечення справедливої системи розподілу пенсійних коштів, у створенні для людей можливості накопичувати максимальний розмір пенсії виходячи із власних доходів та в ліквідації надмірного розриву між розмірами пенсій у солідарній системі.